Vårens fixardag lördagen den 23 mars kl. 09.30

  • 13 mar 2013

I en ideell förening är allas insatser lika viktiga. Ibland behövs det dock riktig styrka, som till exempel för att få en järnbalk vägandes cirka ett ton på plats, eller för att få upp klubbens alla fasta rundningsmärken.

En inte lika tung, men ändå inte helt enkel uppgift, var att renovera den vackra vindvisaren som sitter i taket inne i klubbhuset. Stort tack till Andreas Risne, Peter Söderberg och Paul Hedrén för väl utfört arbete.

Mikael Dahlgren ställde upp med båt för att hjälpa Håkan Törnqvist, Andreas Risne och Bertil Eliasson med det tunga arbetet att få upp klubbens fasta rundningsmärken en kylig höstdag.

Anders ”Sudden” Lindegren på Onsala krantjänst bidrog med sin bil för att få den tunga järnbalken på plats vid båthusets nya brygga. Tack till er alla!

Uppslutningen på fixardagen i höstas var jättebra, så nu hoppas vi på lika många händer även denna gång.

Välkommen till båthuset lördagen den 23 mars kl. 09.30. Era insatser är ovärderliga!